Registracija

Vardas
Pavardė
Elektroninis paštas
Slaptažodis
Pakartokite slaptažodį
Registruotis

Stagastulpis buv. muzikantinei

Šioje vietoje stovėjo didelis namas, vadinamas muzikantine. Muzikantinę kunigaikštis Mykolas Oginskis pastatė Plungės orkestro mokyklai. Joje buvo 9 kambariai. Didžiausiame kambaryje stovėjo rudos spalvos pianinas „Bechtein”, ant kurio buvo L. Van Bethoveno atvaizdas. Su šiuo instrumentu grodavo ne tik orkestro vadovas, kiti muzikos mokyklos mokytojai, bet ir gabūs muzikos mokyklos auklėtiniai. Spėjama, kad juo mėgo groti ir Plungėje mokęsis būsimasis kompozitorius M. K. Čiurlionis. Čia vykdavo orkestro repeticijos.

Be salės, muzikantinėje buvo kaminas, skirtas mėsai rūkyti, dvi virtuvės, du erdvūs koridoriai, vienas kambarys salkose. Kieme buvo įrengtas didelis rūsys – ledaunė.

Muzikantai gyvendavo, valgydavo ir mokydavosi muzikantinėje.

Netoli muzikantinės kunigaikštis M. Oginskis rūmų orkestrui buvo pastatęs ir antrąjį namą - Šveicariją. Kai orkestre muzikantų sumažėjo. Jiems jau užtekdavo vieno muzikantinės pastato. Tada kitame pastate, vadinamojoje „Šveicarijoje”, buvo apgyvendintos 4 dvare dirbusių žmonių šeimos. Spėjama, kad šis namas galėjo būti pastatytas pagal šveicarų architektų sukurtą projektą ar bent jau šveicariškos statybos pavyzdžiu, todėl ir vadinamas Šveicarija.

1902 m. mirus Mykolui Oginskiui, Plungės rūmų orkestro mokykla buvo uždaryta. Po Pirmojo pasaulinio karo muzikantinėje kurį laiką veikė pradinė mokykla. Po to, kai prie stoties iškilo naujas pradinei mokyklai skirtas pastatas, muzikantinę nugriovė (1932 m.). 

Plungėje veikusios liaudies kūrybos gaminių įmonės vyr. dailininkas J. Šakinis ir liaudies meistras J. Majoras sukūrė dekoratyvinį stogastulpį, kuriuo įamžino Plungės dvare stovėjusį Muzikantinės pastatą, kuriame net 4 metus gyveno ir mokėsi M. K. Čiurlionis. Stogastulpyje išdrožta lyra – senovinis graikų styginis instrumentas, poetinės kūrybos ir įkvėpimo bei Plungės orkestro simbolis. Lyra puošdavo ir Plungės orkestro muzikantų uniformų švarkų apykakles. Stogastulpyje, viršum lyros matydavosi išdrožti trys teptukai ir smuiko raktas – taip įamžinta M. K. Čiurlionio kūrybinio kelio pradžia Plungėje.

Kontaktai

Žemėlapis

Atsiliepimai