Registracija

Vardas
Pavardė
Elektroninis paštas
Slaptažodis
Pakartokite slaptažodį
Registruotis

Kretingos muziejus su Žiemos sodu

Kaip manote, kelinta vieta tarp didžiausių XIX a. Europos privačių oranžerijų atiteko Kretingos dvaro žiemos sodui? Trečia? Penkta? O gal septinta? Atsakymą netrukus sužinosite, bet prieš tai – keletas istorijos faktų.

Kretingos miestą XVII a. įkūrė Jonas Karolis Chodkevičius – tas pats Žemaičių seniūnas ir LDK kariuomenės vyriausiasis vadas, kuris Salaspilio mūšyje 1605 m. sutriuškino Švedijos karaliaus Karolio IX kariuomenę ir nustebino visą Europą.

1875 m. grafas Juozapas Tiškevičius įsigijo Kretingos dvarą ir čia įkūrė savo šeimos rezidenciją, o miestą išgarsino visoje Lietuvoje. Ne kur kitur, o Kretingoje buvo atidaryta pirmoji šalyje hidroelektrinė, nutiesta pirmoji Lietuvoje telefono linija ir įrengtas žiemos sodas – visoje Europoje didžiausia privati oranžerija (taigi, jai atiteko ne penkta ir ne septinta, o pirmoji vieta). Grafaitė Marija Tiškevičiūtė 1898 m. Kretingoje atidarė pirmąjį lietuvišką vaikų darželį. 1908 m. grafas Aleksandras Tiškevičius vienas iš pirmųjų Lietuvos dvarininkų Prancūzijoje nusipirko sportinį automobilį. Grafai kolekcionavo meno kūrinius, medžioklės trofėjus, numizmatikos ir kitas vertybes, išlaikė dvaro orkestrą.

Tarpukario Lietuvoje vykdant žemės reformą, Tiškevičiai neteko didžiosios dalies dvaro žemių, bet nenuleido rankų. Jie turėjo aliejaus spaudyklą „Oelit“, saldainių, medaus ir sirupo dirbtuves „Šatrija“, kitų smulkiosios pramonės įmonių. Per Antrąjį pasaulinį karą, artėjant sovietų kariuomenei, paskutinis Kretingos dvarininkas pasitraukė į Vokietiją.

Šiuo metu oranžerija ir kitais Kretingos dvaro pastatais rūpinasi Kretingos muziejus, sukaupęs daugiau negu 70 000 eksponatų. Lankomiausia muziejaus vieta yra žiemos sodas su 5 000 augalų (apie 580 egzotinių rūšių). Taip pat verta pasižvalgyti po dvaro istorijos ir kultūros ekspoziciją, archeologijos ekspoziciją (pamatysite kuršių ir jų protėvių naudotų papuošalų, ginklų, namų apyvokos reikmenų), etnografinę ekspoziciją „Saulės ratu“ (Užgavėnių kaukės, žemaitiškos skrynios ir lovatiesės, ornamentuotos rankšluostinės, prieverpstės...) ir Kretingos krašto istorijos ekspoziciją. Per metus šį vieną populiariausių Lietuvos muziejų aplanko daugiau negu 120 000 žmonių.

Kontaktai

II 10:00 — 18:00
III 10:00 — 18:00
IV 10:00 — 18:00
V 10:00 — 18:00
VI 10:00 — 18:00
VII 10:00 — 18:00

Žemėlapis

Atsiliepimai