Registracija

Vardas
Pavardė
Elektroninis paštas
Slaptažodis
Pakartokite slaptažodį
Registruotis

Biržuvėnų dvaro sodyba

Iš Prancūzijos su dviem sūnumis atvyksta pati tikriausia ponia iš grafų giminės... Atvyksta ten, kur nebuvo ištisus 61 metus. Su savimi ji turi planą, kurį kadaise iš atminties nubraižė jos brolis architektas, jau pasitraukęs Anapilin. Ponia dar prisimena, kaip tėvų namuose viename kambaryje buvo kasama didžiulė duobė šeimos vertybėms paslėpti – mat artėjo frontas. Anuomet jai, grafaitei, tebuvo 23-eji.

Ir štai po keleto dešimtmečių pradedama ieškoti paslėpto lobio. Pastato plane vienas kambarys pažymėtas raudonai. Ponia parodo, kur kasti. Vyrai pluša valandą, dvi, tris... Po 6 valandų aptinkama medinė skrynia! Joje – lobis: 290 porcelianinių indų (XIX a. Saksonijos manufaktūros dirbiniai), 2 sidabruotos vazos šampanui ir 4 buteliai vyno. Ant vieno jų etiketės dar įmanoma įžiūrėti pagaminimo metus – 1917...

Tai ne nuotykių filmo scenarijus. Tai iš tikrųjų vyko Telšių rajone, Biržuvėnų dvare. Grafai Gorskiai – Paskutiniai dvaro savininkai – į Vakarus pasitraukė dar 1944 m. O 2005 m. devintą dešimtį įpusėjusi šios giminės palikuonė Janina de Nagurski atvyko iš Prancūzijos, surado šeimos lobį ir perdavė Žemaičių vyskupystės muziejui.

Tai buvo ne vienintelė dvaro staigmena. 2004 m. vadinamasis ponų namas stipriai apdegė. Per gaisrą medinio dviaukščio pastato perdanga įgriuvo ir atsivėrė slėptuvė. Joje buvo aptikti 4 albumai su grafų šeimos nuotraukomis, atvirlaiškių albumas ir 18 dvaro dokumentų knygų. Kai kurie dokumentai buvo su... Lietuvos ir Lenkijos valdovo Augusto II (1670–1733) parašu ir antspaudu!

Biržuvėnų kaimas pirmąkart istoriniuose šaltiniuose paminėtas 1253 m. Žemaičių vėliavininkas Antanas Gorskis Biržuvėnų dvarą valdė nuo 1713 m. Okupacinė sovietų valdžia Gorskių dvarą nacionalizavo 1940 m.

Biržuvėnų dvaras – medinės architektūros paminklas. Ponų namas – vienas iš dviejų Lietuvoje išlikusių tokio tipo medinių baroko laikotarpio ponų namų. Tačiau tik čia dar galima pamatyti išlikusias medines XVIII a. oficiną, vežiminę ir arklidę. Dvaro daržinės su užvažiuojamaisiais tiltais – taip pat vienintelės Lietuvoje. Dvaro sodyboje yra 6 sakralinės ir mitologinės vietos: koplytstulpis su išdrožta šventojo skulptūrėle, Gorskių šeimos kapinės, vokiečių karių kapinės, medinis skenduolių kryžius, Biržuvėnų piliakalnis, Laumės pėdos šaltinis. Anot padavimų, stebuklingas vietos šaltinių vanduo gali sugrąžinti jaunystę ir sveikatą. 

Žemėlapis

Atsiliepimai

  • Ričardas
    2019-11-09

    Gražiai galima pasidžiaugti skaitalu.Centriniai pastatai atstatyti, o paėjus toliau nuo dvaro rūmų pamatai vaizdą, kuris nesiderina su dvaro atgimimu , su visomis to straipsnio liaupsėmis.Buvę dvaro pastatai toliau nuo rūmų apgailėtini.Ypač vienintelės užvažiuojamos daržinės.Iš dviejų, vienos jau sugriuvusios.Buvusios tarybinės veršidės gyvena paskutinius metus.Kumetynas irgi priklauso dvarui.Žmonėms gyvenantiems tuose namuose , pasigražinusiems namą iš išorės ,gauna velnių ir primena draudimais , kad pavelde negalima nieko keisti, viskas turi būti autentiška.Absurdo teatras.Tai jei ne tie žmonės, tai tie kumetyno pastatai turėtų tą patį likimą kaip ir užvažiuojamos daržinės. Buvęs gyventojas Ričardas.